Raport dotyczący AI w Polsce już dostępny!

Nowy rok rozpoczęliśmy od dołączenia do Podgrupy ds. Transportu i Mobilności, działającej w ramach Grupy Roboczej ds. Sztucznej Inteligencji (GRAI), o czym informowaliśmy już w jednym z naszych ostatnich postów. Już dziś możemy podzielić się z Wami opracowaniem raportu “Sztuczna Inteligencja w Transporcie i Mobilności w Polsce w 2021” nad którym trwały w ostatnim czasie prace.

Wykorzystanie AI w aspekcie eCMR

Przeanalizowaliśmy opracowanie przygotowane przez New Science Technology Agency, pod kątem najbliższego dla nas tematu, a mianowicie transportu towarowego drogowego. Poniżej przedstawiamy kilka faktów, które szczególnie zwróciły naszą uwagę:

🟢 W aspekcie transportu towarowego drogowego, najważniejszym oczekiwaniem przedsiębiorców jest cyfryzacja obiegu wszelkich dokumentów, a co za tym idzie opracowanie założeń kampanii edukacyjnej właśnie w zakresie stosowania i inwestowania w nowe technologie w branży TSL.

🟢 Korzyści związane z wdrożeniem Al opierają się głownie na redukcji negatywnego wpływu na globalną ekologię i środowisko. Całkowita automatyzacja działań w transporcie drogowym towarowym oraz lotniczym przynosi najwięcej korzyści, dlatego to właśnie w tych obszarach rozwój narzędzi ma największy potencjał.

🟢 Głównym problemem jest brak wystarczającej wiedzy czym jest Al, a także infrastruktura, która nie wspiera komunikacji z TTD. Brak sformułowania jasnego modelu komunikacji, który będzie służył do wymiany danych – komunikacja naziemna lub satelitarna.

A to jeszcze nie wszystko! GRAI zapowiedziało szereg dalszych działań na rzecz cyfryzacji obiegu dokumentów przewozowych i możliwości zastosowania rozwiązań AI w branży TSL. Już teraz widzimy jak ważnym tematem staje się automatyzacja i cyfryzacja w logistyce, niesie to za sobą wiele korzyści, o których niebawem więcej u nas!

Całość raportu dostępna pod linkiem:

https://www.gov.pl/web/ai/wykorzystanie-sztucznej-inteligencji-w-transporcie—przedstawienie-i-podsumowanie-raportu-2021