Transporty krajowe i międzynarodowe z użyciem eCMR w firmie Avon

W branży transportu, spedycji i logistyki popularyzacja cyfrowych dokumentów w ostatnim czasie bez wątpienia nabiera rozpędu. Wywołane jest to między innymi rozporządzeniem eFTI w sprawie elektronicznych informacji w transporcie towarowym. Ma ono wejść w życie 21 sierpnia 2024 roku, a od 2026 roku organy kontrolujące, które działają na terytorium Unii Europejskiej, będą miały obowiązek akceptowania cyfrowych dokumentów przewozowych. Oznacza to, że firmy chcące przejść na eCMR i inne elektroniczne dokumenty przewozowe nie będą już doświadczały barier, aby dokonać pełnej cyfrowej transformacji

Data ta będzie przełomem w kontekście wykorzystania eCMR i cyfryzacji pozostałych dokumentów przewozowych. Już dziś możemy dostrzec na rynku wzmożone prace nad przygotowaniami do rezygnacji z papierowych dokumentów, które bez dwóch zdań należą do jednego z głównych powodów występowania wąskich gardeł w przesyle informacji w łańcuchach dostaw. Proste i szybkie wdrożenie systemu GreenTransit do cyfryzacji dokumentów przewozowych daje firmom możliwość wypracowania znaczących oszczędności, zwiększenia płynności finansowej, poprawy przepływu informacji oraz wsparcia ekologii przez zmniejszenie śladu węglowego i zużycia papieru.  

Wdrożenie eCMR i elektronicznego obiegu dokumentów przewozowych w Avon

Opisane powyżej wartości zdecydowała się poprzeć firma Avon Operations Polska z siedzibą w Garwolinie, która przystąpiła do programu wdrażania elektronicznej dokumentacji CMR w logistyce za pośrednictwem platformy GreenTransit, która umożliwia generowanie, podpisywanie, udostępnianie oraz przechowywanie online wszystkich dokumentów potrzebnych do realizacji przewozów.

Pierwsze testy zostały przeprowadzone na początku października 2022 roku, z udziałem 6 podmiotów i zostały wykonane przy załadunkach do Rumunii i na Węgry. Założeniem tego pilotażu było sprawdzenie reakcji uczestników transportu i inspekcji kontrolującej, a także weryfikacja usprawnień, jakie niesie cyfryzacja dokumentów przewozowych – zarówno w wersji hybrydowej, jak i w pełni elektronicznej.

Po uzyskaniu pozytywnych wyników pilotażu, firma Avon zdecydowała się na implementację dodatkowych usprawnień oraz wdrożenie eCMR i GreenTransit w transportach na kolejne relacje obejmujące Niemcy, Czechy i Wielką Brytanię.

„W tym kontekście warto podkreślić, że wersja hybrydowa eCMR i innych dokumentów przewozowych łączy korzyści z cyfryzacji z bezpieczeństwem prawnym. Proces generowania, udostępniania, podpisywania i archiwizowania dokumentów odbywa się automatycznie i online. Dodatkowo, konieczne jest wydrukowanie tylko jednego egzemplarza listu przewozowego na wypadek kontroli w czasie transportu. Aby móc ocenić skuteczność dwóch nowatorskich podejść w porównaniu do tradycyjnego obiegu dokumentów papierowych, wzięliśmy pod uwagę oszczędności osiągane w przypadku wersji zarówno hybrydowej, jak też w pełni elektronicznej.” – wyjaśnia Hubert Zaborowski, współtwórca systemu GreenTransit. 

Korzyści zanotowane w firmie Avon dzięki wdrożeniu eCMR i GreenTransit

Pan Grzegorz Kania, Planning Manager w firmie Avon, z którym mieliśmy przyjemność przeprowadzać wdrożenie, w ten sposób podsumowuje dotychczasowe wyniki osiągnięte w tym wspólnym przedsięwzięciu:

„Rozpoczynając pracę na platformie GreenTransit od razu zauważyliśmy, że zastosowanie tego rozwiązania rzeczywiście skraca czas administracji dokumentacją przewozową. Nie spodziewaliśmy się jednak tak świetnych rezultatów. Nasze ostateczne kalkulacje pokazują, że oszczędności czasu przy wersji hybrydowej wyniosły średnio 73%, a przy pełnej wersji elektronicznej aż 84%.

Dodatkowo, dzięki cyfryzacji dokumentów transportowych wyeliminowaliśmy lub obniżyliśmy szereg kosztów takich jak przesyłki, archiwizacja czy wydruki. W przeliczeniu na jeden dokument i w porównaniu do stosowania dokumentów papierowych oszczędności finansowe dla w wersji hybrydowej wyniosły aż 73%, a dla pełnej wersji elektronicznej aż 85%. 

Korzystanie z platformy GreenTransit umożliwiło nam ponadto skuteczniejszy monitoring oraz lepszą kontrolę nad przesyłkami. Łatwiej było nam komunikować się z przewoźnikami i odbiorcami, a także zanotowaliśmy istotnie mniej błędów wynikających z pracy manualnej, co przełożyło się na zmniejszenie ryzyka opóźnień, odszkodowań i innych problemów.

W Avon przywiązujemy dużą wagę do efektywności organizacyjnej i finansowej, ale dbamy również o szereg innych wartości. Istotne są dla nas między innymi cele związane z ekologią. Nie sposób pominąć również tej kwestii, analizując cyfryzację dokumentów – mniejsze zużycie papieru i energii wspierają nie tylko środowisko naturalne, ale też zrównoważony rozwój naszej firmy.”

Chcesz, żeby Twoja firma również zyskała korzyści płynące z cyfryzacji?

Chcesz zyskać przewagę rynkową dzięki cyfryzacji swojej firmy?

Chcesz przetestować eCMR na prawdziwych przewozach Twojej firmy?

Załóż konto do bezpłatnych testów systemu GreenTransit tutaj!

Lub skontaktuj się z nami i porozmawiajmy o pilotażu w Twojej firmie!