Od stycznia do marca 2021 r. Polski Instytut Transportu Drogowego przeprowadził badania, których celem było sprawdzenie na jakim etapie w kontekście cyfryzacji i wykorzystania eCMR znajduje się branża TSL. W badaniu wzięły udział 233 osoby, które reprezentowały firmy transportowe realizujące przewozy międzynarodowe.

Grupa kierowców stanowiła znaczną większość badanych, ponieważ aż 42,9%. Można śmiało powiedzieć, że to im oraz logistykom najbardziej zależy na wprowadzeniu elektronicznego listu przewozowego, dlaczego? Badania jasno pokazują, że jedynie 60% kierowców otrzymuje wypełniony list przewozowy od załadowcy.

Procent ten wynika z tego, iż 60% logistyków oraz 80% spedytorów nadal wypełnia list przewozowy ręcznie. Poprawność wypełniania listów przewozowych również pozostawia wiele do życzenia, bowiem jedynie 10 badanych kierowców odpowiedziało, że wszystkie otrzymywane listy są poprawnie oraz czytelnie wypełnione. 64 ankietowanych kierowców uważa, że od 1 do 5 listów przewozowych, które otrzymują jest po prostu nieczytelna.

Średni czas oczekiwania na list przewozowy przez kierowców wynosi od 15 do 30 min, co niepotrzebnie wydłuża proces transportowy.

Dzięki badaniu przeprowadzonym przez PITD, widzimy jak konieczna jest potrzeba digitalizacja dokumentów w branży TSL. Całkowite zastosowanie eCMR, to nie tylko skrócenie czasu oczekiwania kierowcy. Cyfryzacja dokumentów niesie za sobą szereg korzyści, o których przeczytacie więcej w naszych poprzednich postach!

Całość raportu dostępna pod linkiem:

e-CMR – branża TSL niezdecydowana