Cyfrowe dokumenty transportowe na rzecz ekologii w TSL

Jednym z ogromnie ważnych wyzwań, jakie dzisiejszy świat stawia przed każdym biznesem, jest konieczność coraz lepszego dbania o środowisko naturalne. Każdy segment gospodarki – w tym również branża TSL – poszukuje więc innowacyjnych rozwiązań, które minimalizują negatywny wpływ na planetę, oferując jednocześnie korzyści na poziomie efektywności organizacyjnej. 

Transport, spedycja i logistyka to branże kluczowe dla ekologii oraz zrównoważonego rozwoju. Istnieje wiele proekologicznych rozwiązań przeznaczonych dla tego sektora. My zajmiemy się dziś obszarem, który bywa niedoceniany, a ma duże znaczenie w kontekście transformacji ekologicznej – cyfryzacją dokumentów przewozowych.

Proekologiczne wymogi unijne wobec branży TSL

Rynek transportu, spedycji i logistyki stoi w obliczu poważnych wyzwań związanych z coraz większymi wymogami ekologicznymi ze strony Unii Europejskiej. W odpowiedzi na zmiany klimatyczne oraz potrzebę zredukowania emisji gazów cieplarnianych, Unia Europejska wprowadza coraz bardziej rygorystyczne regulacje dotyczące na przykład emisji CO2, które w szczególny sposób dotykają branżę TSL.

Źródła takie jak Europejska Agencja Środowiska podają, że transport odpowiada za około 30% całkowitej emisji CO2 w UE, z czego około 72% pochodzi z transportu drogowego. Unia Europejska, w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, zobowiązała się więc do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Wymaga to dużego ograniczenia emisji CO2, a ważnym elementem tej strategii jest transport.

Ekologiczne rozwiązania dla łańcucha dostaw

Rozumiejąc znaczenie zmian klimatycznych i rosnących proekologicznych oczekiwań konsumentów, trzeba przyznać, że transformacja ekologiczna w TSL staje się jednym z kluczowych zadań na najbliższą przyszłość

Wdrażanie zielonych rozwiązań w transporcie, spedycji i logistyce to nie tylko odpowiedź na rosnące globalne wyzwania ekologiczne, ale także kluczowy element budowania nowoczesnej i konkurencyjnej firmy. Klienci oraz partnerzy biznesowi coraz częściej zwracają uwagę na to, czy firmy działają odpowiedzialnie i przyczyniają się do redukcji śladu węglowego. 

Już dziś można zauważyć, że firmy inwestujące w zrównoważony rozwój zyskują lepszy wizerunek, wzbudzają większe zaufanie, przyciągają świadomych ekologicznie klientów i partnerów, a także mogą korzystać z ulg i dotacji wspierających inicjatywy ekologiczne. Dbałość o środowisko staje się więc nie tylko moralnym obowiązkiem, ale także strategiczną decyzją biznesową.

Cyfrowe dokumenty transportowe a ekologia

Przy milionach przewozów wykonywanych każdego roku, przejście na transportowe dokumenty cyfrowe może przyczynić się do znacznej redukcji zużycia papieru oraz produkcji odpadów papierowych. Może to przynieść oszczędności surowców naturalnych oraz zmniejszyć emisje związane z produkcją, transportem czy utylizacją papieru.

Aż 160 mln kartek papieru można zaoszczędzić każdego roku, zastępując papierowe dokumenty przewozowe ich wersjami elektronicznymi (przy średniej wynoszącej 3 kopie każdego dokumentu). Na poziomie zaledwie jednej firmy może to oznaczać roczną oszczędność o wartości nawet 70 kg papieru tylko na jednym aucie.

Cyfryzacja dokumentów przyczynia się ponadto do przyspieszenia procesów transportowych. Szybsze operacje logistyczne mogą oznaczać między innymi krótszy czas postoju pojazdów w punktach przeładunkowych, na granicach czy terminalach. Mniej czasu na postojach to mniej zużytego paliwa, a tym samym mniejsza emisja gazów cieplarnianych.

Ale to nie wszystko, bo wdrożenie elektronicznego obiegu eCMR i pozostałych dokumentów transportowych może przynieść firmom szereg korzyści nie tylko w kontekście ochrony środowiska, ale również z punktu widzenia efektywności operacyjnej. Przejście z dokumentacji papierowej na cyfrową to korzyści takie jak: oszczędności czasu i pieniędzy, optymalizacja i przyspieszenie procesów, lepsza komunikacja i przepływ informacji, większe bezpieczeństwo oraz możliwość monitorowania przewozów w czasie rzeczywistym

Transformacja ekologiczna w TSL jest więc nie tylko korzystna dla środowiska, ale też efektywna finansowo. Inwestując w nowoczesne rozwiązania, takie jak GreenTransit, firmy mogą działać bardziej odpowiedzialnie, oszczędzać pieniądze i jednocześnie wzmacniać swoją konkurencyjnośćPodmioty, które już teraz inwestują w ekologiczne rozwiązania, będą lepiej przygotowane na nadchodzące zmiany i zyskają przewagę konkurencyjną.

Ekologia i dbałość o planetę z GreenTransit

Dbałość o środowisko naturalne jest nam bardzo bliska. To właśnie idee związane z ekologią stały u podstaw stworzenia systemu GreenTransit. I dlatego w nazwie mamy słowo „green”, czyli „zielony”. 

Projektując nasz system elektronicznego obiegu dokumentów przewozowych, mieliśmy na uwadze konieczność zaopiekowania się przyrodą, abyśmy bez przeszkód mogli się nią jeszcze długo cieszyć. 

W GreenTransit wierzymy, że sektor TSL może działać w zgodzie z naturą, jednocześnie poprawiając efektywność i generując oszczędności. Nasz system to krok w stronę ograniczenia negatywnego wpływu transportu na środowisko oraz dalszego rozwoju rynku transportu, spedycji i logistyki. 

Cyfryzacja dokumentów to już nie przyszłość transportu, ale teraźniejszość, w której każdy może uczestniczyć, dbając zarówno o efektywność swojej firmy, jak również o dobrostan środowiska naturalnego.

Jeśli Tobie też bliska jest ekologia, dołącz do trendu wspierania zielonej logistyki.

Kliknij tutaj i załóż konto do bezpłatnego przetestowania systemu GreenTransit.