Dlaczego cyfryzacja dokumentów jest tak ważna w 2024 roku?

Obecnie, gdy tempo zmian rynkowych, biznesowych i technologicznych jest niezwykle szybkie, cyfryzacja dokumentów staje się kluczowym elementem sukcesu przedsiębiorstw. Rok 2024 stawia przed firmami szereg wyzwań, z którymi trudno będzie poradzić sobie bez wykorzystania nowoczesnych rozwiązań, między innymi z obszaru cyfryzacji dokumentów. Organizacje, które nie zdecydują się na wdrożenie choćby podstawowych innowacji, mogą już niebawem znaleźć się w bardzo trudnej sytuacji, ponieważ zostaną daleko w tyle za swoją konkurencją. 

W tym artykule wskażemy powody, dla których cyfryzacja dokumentów w 2024 roku nie jest już tylko nowinką, ciekawostką, trendem czy opcją, ale wręcz obligatoryjną strategią wzrostu dla firm dążących do efektywności, innowacyjności i zrównoważonego rozwoju. 

Wciąż rosnące koszty działalności

Tradycyjne metody zarządzania dokumentacją, które opierają się głównie na obiegu papierowych dokumentów, generują znaczne koszty operacyjne, które z każdym rokiem są coraz wyższe. Wydatki związane z zakupem papieru, energią do drukowania i kopiowania, tonerami, kosztami przesyłek, zatrudnieniem personelu do obsługi dokumentów czy utrzymaniem fizycznych archiwów – to tylko część tego rosnącego obciążenia finansowego. 

Cyfryzacja dokumentów pozwala zaoszczędzić czas i inne zasoby, a przez to poprawić płynność i sytuację finansową firmy. Jest to zatem bardzo ważny krok w kierunku optymalizacji kosztów operacyjnych i efektywności działania przedsiębiorstwa. 

Zmieniające się otoczenie biznesowe

W dzisiejszym świecie biznesu natychmiastowy dostęp do informacji coraz częściej jest kluczowym elementem sukcesu rynkowego. W tym kontekście cyfrowy obieg dokumentów odgrywa istotną rolę, umożliwiając wszystkim uprawnionym osobom dostęp do kluczowych danych w czasie rzeczywistym. 

Cyfrowe dokumenty nie tylko usprawniają efektywność pracy, ale również znacząco ułatwiają proces analizy danych oraz podejmowania decyzji. Pracownicy mogą sprawnie dzielić się wiedzą i współpracować nad dokumentami, co sprzyja zwiększeniu skuteczności pracy zespołowej. To podejście eliminuje też konieczność oczekiwania na fizyczne dokumenty, co znacząco przyspiesza procesy biznesowe i płatności za zrealizowane usługi.

Zwiększanie przewagi konkurencyjnej

Przedsiębiorstwa wdrażające cyfryzację dokumentów uzyskują nie tylko szybki dostęp do informacji, ale również zyskują zdolność do lepszej analizy danych. Dzięki temu są w stanie skuteczniej rozumieć zmienne warunki rynkowe i elastycznie dostosowywać się do zmian. 

Ponadto, klientów i partnerów biznesowych coraz częściej przyciąga współpraca z firmami, które oferują innowacyjne i coraz bardziej korzystne rozwiązania. Cyfryzacja dokumentów stanowi zatem nie tylko narzędzie poprawiające funkcjonowanie przedsiębiorstwa, ale także element budowania pozytywnego wizerunku i przyciągania klientów.

Ciągłe usprawnianie działalności

Cyfryzacja generowania i obiegu dokumentów to jeden z etapów cyfrowej rewolucji, który muszą przejść firmy, aby w dłuższym czasie osiągnąć trwały sukces. Ten strategiczny krok nie tylko usprawnia bieżące działania operacyjne, ale również otwiera drzwi do dalszych innowacji wynikających z potężnych możliwości, jakie oferuje między innymi automatyzacja czy sztuczna inteligencja.

W długoterminowej perspektywie, firma, która z sukcesem wprowadza cyfryzację dokumentów, staje się bardziej konkurencyjna i elastyczna, gotowa na wyzwania przyszłości. Cyfryzacja w tym obszarze jest bowiem bazą do wykorzystania pełnego potencjału nowoczesnych technologii, a to jest kluczowe we współczesnym, wymagającym otoczeniu biznesowym.

Bezpieczeństwo informacji

Z każdym rokiem dane są narażone na coraz większe ryzyko utraty lub nieuprawnionego dostępu. Kluczowe jest zatem stałe i coraz lepsze ograniczanie tego ryzyka, a poprzez to zapewnianie firmie możliwości ciągłego i bezpiecznego działania.

Cyfryzacja dokumentów może być odpowiedzią na to wyzwanie, ponieważ elektroniczne archiwa zapewniają lepszą kontrolę dostępu i skuteczniej zabezpieczają poufne informacje niż dokumentacja papierowa. Zaawansowane systemy szyfrowania i autentyfikacji wzmacniają bezpieczeństwo cyfrowych archiwów. Cyfryzacja umożliwia też tworzenie regularnych kopii zapasowych, co stanowi dodatkową ochronę przed ewentualnymi incydentami takimi jak awarie sprzętowe czy ataki cybernetyczne. 

Dbałość o środowisko naturalne

W 2024 roku nie możemy już dłużej odkładać działań mających na celu ochronę planety. Warto więc sięgać po rozwiązania, które nie tylko poprawiają efektywność operacyjną firmy, ale także wspierają zrównoważone i ekologiczne podejście do prowadzenia działalności gospodarczej.

Cyfryzacja dokumentów to ważny element transformacji, która przyczynia się do zmniejszenia negatywnego wpływu działalności ludzkiej na środowisko naturalne. Jednym z istotnych aspektów jest redukcja zużycia papieru, eliminująca konieczność wykorzystywania ogromnych ilości tego surowca do drukowania dokumentów. Cyfryzacja przekłada się też na ograniczenie zużycia energii, gdyż elektroniczne przechowywanie i przesyłanie dokumentów wymaga znacznie mniejszych zasobów. Cyfrowe rozwiązania redukują ponadto ilość odpadów generowanych w wyniku drukowania i niszczenia dokumentów. 

Cyfryzacja dokumentów przewozowych w 2024 roku

Wszystkie opisane wyżej wyzwania rynkowe odnoszą się również do branży transportu, spedycji i logistyki. Jednak ten segment w 2024 roku czeka jeszcze jedna bardzo ważna zmiana. 

Dnia 21 sierpnia 2024 roku wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1056 z 15 lipca 2020 roku na temat elektronicznych informacji dotyczących transportu towarowego (Electronic Freight Transport Information, czyli eFTI). Zgodnie z tym dokumentem, wszystkie organy kontrolujące działające na terytorium Unii Europejskiej będą musiały mieć możliwość odbierania elektronicznych informacji dotyczących transportów oraz będą miały obowiązek akceptowania cyfrowych wersji dokumentów przewozowych.

Z jednej strony jest to poważne wyzwanie, ale z drugiej to także ogromna szansa na dynamiczny rozwój – zarówno całej branży TSL, jak i każdej indywidualnej firmy. Cyfryzacja dokumentów przewozowych to ważny krok prowadzący do redukcji biurokracji, oszczędności czasu i pieniędzy, usprawnienia procesów przewozowych, poprawy komunikacji z partnerami oraz zwiększenia efektywności.

Chcesz usprawnić działanie swojej firmy dzięki cyfryzacji dokumentów przewozowych?

Kliknij tutaj i zyskaj miesięczny, bezpłatny dostęp do systemu GreenTransit. Dzięki temu sprawdzisz, jak działa eCMR i elektroniczny obieg dokumentów przewozowych na realnych dokumentach Twojej firmy.