Pilotażowe wykorzystanie eCMR i systemu GreenTransit w firmie Geberit, producenta ceramiki łazienkowej

Cyfrowa rewolucja zatacza coraz szersze kręgi. Już dziś wiele firm decyduje się na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań, chcąc usprawniać procesy i generować oszczędności. Niebawem zmiany zaczną obejmować kolejne organizacje, ponieważ od 21 sierpnia 2024 roku zacznie obowiązywać rozporządzenie eFTI, które od 2026 roku nakłada na instytucje kontrolujące w całej Unii Europejskiej obowiązek akceptowania dokumentów cyfrowych.

Pragnąc skorzystać z możliwości, jakie daje cyfrowa transformacja, a także chcąc dobrze przygotować się do nadchodzących zmian prawnych, do grona podmiotów wdrażających eCMR dołączyła firma Geberit. Z dumą witamy tego renomowanego producenta z branży sanitarno-instalacyjnej w gronie klientów testujących i stosujących GreenTransit – system elektronicznego obiegu dokumentów transportowych.

Pierwsze transporty z użyciem eCMR w firmie Geberit

Jednym z polskich podmiotów, które zainteresowało wykorzystanie technologii paperless w przemyśle i transporcie, jest firma Geberit. Organizacja ta podczas pilotażu korzystała z systemu GreenTransit do generowania, podpisywania, udostępniania i przechowywania online dokumentów potrzebnych do realizacji przewozów, w tym eCMR. W trakcie 3-miesięcznych testów odbywały się przewozy na trasach z magazynów i zakładów produkcyjnych Geberit w Polsce do odbiorców na terytorium Niemiec.

Początkowo firma Geberit stosowała dwie wersje dokumentacji – tradycyjny, ręcznie wypełniany formularz CMR oraz elektroniczną wersję generowaną w systemie GreenTransit. Jednak szybko okazało się, że wersja tradycyjna jest zbędna i można używać wyłącznie systemu GreenTransit w wersji hybrydowej (oznacza to, że przesyłce towarzyszy jeden wydruk CMR, służący do celów kontroli podczas transportu).

Kolejne kroki wdrożenia eCMR w Geberit

Zakończony pilotaż systemu GreenTransit w firmie Geberit to świetny początek naszej dalszej, wspólnej drogi. Po zweryfikowaniu skuteczności naszych rozwiązań, przychodzi pora na dalszą automatyzację, gdyż GreenTransit może być zintegrowany z systemami typu TMS, WMS czy ERP.

Wspólnie z Geberit, w planach mamy między innymi integrację z systemem SAP w celu automatycznego tworzenia, przesyłania i archiwizowania dokumentacji. Czeka nas również projekt połączenia z bazami GLN, aby nasz klient mógł szybciej, sprawniej i lepiej identyfikować podmioty biorące udział w transporcie.

Korzyści związane z wykorzystaniem eCMR w transporcie

Tradycyjna dokumentacja papierowa ma spore wady i ograniczenia. Jest kosztowna i czasochłonna w obsłudze, wymaga fizycznego przesyłania i przechowywania, a także jest podatna na błędy ludzkie związane z pracą manualną.

Pilotażowe wdrożenie eCMR w firmie Geberit pokazało, jakie wymierne korzyści można osiągnąć dzięki cyfryzacji dokumentów transportowych. Oto tylko niektóre z nich:

  • Usprawnienie procesów: Administracja dokumentami transportowymi w wersji online jest bardziej efektywna, co przekłada się na oszczędność czasu i środków finansowych.
  • Lepsza komunikacja: Cyfrowa dokumentacja ułatwia przepływ informacji między wszystkimi zaangażowanymi stronami, co umożliwia skuteczniejsze zarządzanie transportem.
  • Łatwiejsza kontrola: Dzięki dostępowi w czasie rzeczywistym do dokumentacji, bez poświęcania czasu na maile czy telefony, można na bieżąco śledzić proces transportowy.
  • Minimalizacja błędów: Automatyczne generowanie i stały podgląd dokumentów z opcją ich sprawdzania i poprawiania to mniejsze ryzyko opóźnień, odszkodowań i innych problemów.
  • Korzyści ekologiczne: Mniejsze zużycie papieru i energii przyczyniają się do lepszej ochrony środowiska naturalnego i świadczą o bardziej zrównoważonym rozwoju firmy.

Rok 2024 zapowiada się jako przełomowy moment dla transportu

Geberit to firma, która jest liderem nie tylko w branży sanitarno-instalacyjnej, ale także w sferze cyfrowej transformacji transportu i logistyki swoich produktów.

Przedsiębiorstwa, które chcą zyskać przewagę konkurencyjną i przygotować się do nadchodzących zmian prawnych, serdecznie zachęcamy do pójścia w jej ślady.

Chcesz na prawdziwych przewozach swojej firmy przetestować eCMR?

Skontaktuj się z nami i porozmawiajmy o pilotażu GreenTransit w Twojej firmie!