Digitalizacja w branży TSL – Jak eCMR zmienia logistykę

Branża transportu, spedycji i logistyki (TSL) stoi obecnie przed wieloma wyzwaniami związanymi m.in. z rosnącymi wymaganiami rynkowymi, potrzebą optymalizacji kosztów oraz koniecznością dostosowania się do regulacji ekologicznych. Jednym z kluczowych obszarów trwającej już transformacji jest digitalizacja procesów transportowych, której ważnym elementem jest digitalizacja dokumentów przewozowych i wdrażanie elektronicznego listu przewozowego, czyli eCMR. W tym artykule przyjrzymy się, jak eCMR zmienia współczesną logistykę i jakie korzyści przynosi uczestnikom łańcucha dostaw.

Co to jest eCMR?

eCMR to międzynarodowy list przewozowy w wersji elektronicznej, czyli cyfrowy odpowiednik tradycyjnego, papierowego dokumentu używanego w międzynarodowych przewozach towarów drogą lądową. Dokument CMR został wprowadzony konwencją CMR przyjętą 19 maja 1956 roku w Genewie pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych. Natomiast dokument eCMR został zaakceptowany do użycia zgodnie z protokołem dodatkowym eCMR, który został sporządzony 20 lutego 2008 roku.

Dlaczego eCMR to rewolucja w TSL?

Zastępując międzynarodowy list przewozowy w formie papierowej jego wersją elektroniczną, można znacząco usprawnić procesy transportowe i logistyczne. Dzięki zastosowaniu eCMR wszystkie ogniwa łańcucha dostaw – w tym producent, nadawca, spedytor, przewoźnik i odbiorca – mają dostęp do dokumentacji transportowej w czasie rzeczywistym. Przyczynia się to do szybszego obiegu informacji, lepszej kontroli nad przewozami, poprawy efektywności operacyjnej, optymalizacji kosztów obiegu dokumentów, redukcji błędów, minimalizacji ryzyka, skrócenia czasu administracji, zwiększenia transparentności w procesach logistycznych, a także bardziej zrównoważonego rozwoju.

Czas to pieniądz, a eCMR przyspiesza procesy logistyczne

Jednym z kluczowych atutów stosowania dokumentów eCMR jest przyspieszenie procesów logistycznych. W tradycyjnym modelu transportowym, dokumentacja przewozowa jest wypełniana ręcznie i przekazywana w formie papierowej, co wiąże się z koniecznością jej fizycznego przewożenia lub przesyłania. To zajmuje czas oraz niesie ryzyko błędów i opóźnień. 

Zastosowanie eCMR na platformie GreenTransit eliminuje te problemy przez udostępnienie dokumentów wszystkim uczestnikom łańcucha dostaw w czasie rzeczywistym. Automatyzacja i cyfryzacja obiegu dokumentacji transportowej pozwalają szybko wystawić list przewozowy, natychmiast udostępnić go uprawnionym osobom, automatycznie informować uczestników transportu o przewozie i zmianach, sprawnie zbierać uwagi i wstawiać poprawki oraz na bieżąco monitorować status przewozu. To wszystko przekłada się na redukcję czasu obsługi dokumentacji przewozowej, zmniejszenie biurokracji i formalności, a w konsekwencji sprawniejsze zarządzanie procesami logistycznymi.

Mniej błędów i większa precyzja, czyli digitalizacja w praktyce

Ręczne wypełnianie dokumentów przewozowych może prowadzić do pomyłek takich jak literówki, niepoprawne dane, istotne niezgodności ze stanem faktycznym czy brak kluczowych informacji lub podpisów. Tego rodzaju problemy związane z dokumentacja transportową mogą być w branży TSL niezwykle ryzykowne, ponieważ mogą prowadzić do opóźnień transportów, a nawet wysokich kar finansowych lub odszkodowań. 

Stosowanie dokumentów eCMR znacznie ogranicza ryzyko wystąpienia takich problemów. Na przykład cyfrowe listy przewozowe generowane i udostępniane na platformie GreenTransit mogą być wypełniane w całości automatycznie – na podstawie danych zaciąganych z systemów klasy TMS, WMS i ERP powszechnie używanych w logistyce. Co więcej, wszystkie dane w dokumentacji przewozowej są dostępne dla wszystkich uprawnionych osób, więc można sprawnie weryfikować i poprawiać je w czasie rzeczywistym. Nowoczesne systemy mogą też zawierać wbudowane mechanizmy walidacji, które sprawdzają poprawność wprowadzonych informacji, eliminując tym samym wiele błędów zanim jeszcze dokument trafi do użytkownika. 

Większa transparentność i lepsza komunikacja dzięki eCMR

Papierowe listy przewozowe wymagają fizycznego przekazywania między stronami, co może prowadzić do opóźnień w dostępie do kluczowych informacji. Każda zmiana w trasie i statusie dostawy czy ewentualne problemy muszą być odnotowane ręcznie i przekazane mailowo lub telefonicznie. Brak możliwości monitorowania przesyłek w czasie rzeczywistym utrudnia szybkie reagowanie na nieprzewidziane sytuacje. W efekcie komunikacja między nadawcą, przewoźnikiem i odbiorcą jest mniej efektywna, co może prowadzić do nieporozumień i problemów operacyjnych.

Przejrzystość działań transportowych i logistycznych jest więc kluczowa dla efektywnego zarządzania przewozami, ale też jest wysoko ceniona przez klientów w branży TSL. Pomagają w tym rozwiązania zastosowane w systemie GreenTransit. Natychmiastowa dostępność i stała aktualizacja danych ułatwiają pracę wszystkim uczestnikom łańcucha dostaw. Automatyczne powiadomienia usprawniają koordynację i przepływ informacji między nadawcą, przewoźnikiem i odbiorcą. Dodatkowo, eCMR zwiększa bezpieczeństwo transakcji, ponieważ jest trudniejszy do sfałszowania niż papierowe dokumenty, co ogranicza możliwość nadużyć i zapewnia większą przejrzystość operacji logistycznych. To wszystko nie tylko poprawia jakość usług logistycznych, ale także buduje zaufanie między partnerami biznesowymi.

Cyfrowa dokumentacja to ważny krok do zrównoważonego rozwoju

W obliczu zmian klimatycznych oraz w odpowiedzi na potrzebę zredukowania emisji gazów cieplarnianych, branża TSL ma przed sobą wiele wyzwań związanych z ekologią i dbałością o środowisko naturalne. Jednym z aspektów tego zagadnienia jest fakt, że transport i logistyka generują spore ilości dokumentacji papierowej, co wiąże się ze znacznym zużyciem papieru oraz kosztami druku, przesyłania i przechowywania. 

Wdrożenie eCMR na platformie GreenTransit stanowi istotny krok w stronę ekologicznych rozwiązań, redukując emisję gazów cieplarnianych oraz ograniczając wycinkę drzew potrzebnych do produkcji papieru. Digitalizacja dokumentacji pozwala także zmniejszyć koszty operacyjne związane z drukowaniem, przesyłaniem, magazynowaniem i archiwizowaniem tradycyjnych, papierowych dokumentów. Stosowanie eCMR wspiera więc ideę zrównoważonego rozwoju, wprowadzając praktyki bardziej przyjazne dla środowiska.

Firmy, które już dziś rozpoczynają testy i wdrożenia eCMR zyskują istotną przewagę nad konkurencją – wprowadzają usprawnienia związane z eCMR w przemyślany sposób, na spokojnie i bez presji czasu, zwiększając dzięki temu efektywność operacyjną i budując silne relacje z klientami oparte na transparentności, otwartej komunikacji i zaufaniu.

Chcesz dołączyć do grona liderów cyfryzacji? Bez żadnych zobowiązań przetestuj system elektronicznego obiegu dokumentów transportowych GreenTransit tutaj lub skontaktuj się z nami!